Çay Dükkanı'na Hoşgeldiniz!

SEPET

Boş 

CHADO GOLDEN PU-ERH ORGANİK SİYAH ÇAY (50GR)

18,50 TL (KDV Dahil)

Stok Durumu : Stokta yok

Hızlı Gözat

Çin'in Yunnan bölgesinde yetişen bu çay zengin, yumuşak ve uzun süren bir aromaya sahiptir. Post fermente yani ilk fermentasyon işlemi durdurulup daha sonra ikinci defa fermente edilen bir çay olduğu için benzersiz bir deneyim sunar. Geçtiği işlemlerden dolayı diğer çaylardan çok farklıdır ve yıllandıkça lezzeti artan bir çay cinsidir.


Ek Bilgi: Pu Erh (Pou Nei), Çin'in Yunnan şehrinden gelen, güçlü bir lezzeti olan, dolgun yapraklı bir çay çeşitidir. Bu çay ismini Pu Erh kentinden almıştır, toprağımsı bir aroması vardır. Pu Erh genellikle geleneksel metotlar ile üretilir ve bunlar yaklaşık 2000 yıl önceden beridir Çin'de kullanılmaktadır.

Detaylar

İçindekiler: Organik puer (pu-erh) çay yaprağı

İdeal hazırlama şartları: 82 ºc - 93 ºc sıcaklıkta yaklaşık 250 ml suya 1-2 çay kaşığı koyularak 5 dakika demlenmesi önerilir. (aynı çay 2-3 defa demlenebilir.)

Net: 50 gr

Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Çin'in mucizesi!

  • Çin’de yunnan yakınındaki pu’er bölgesinden adını almıştır. Yaklaşık iki bin yıldır geleneksel yöntemler ile camellia sinensis bitkisinin uzun ve geniş tabanlı yapraklarından elde edilir. Pu-erh alışılmadık ölçüde büyük yaprakları olan ve topraksı bir tad ile karakterize edilmiş bir oolongdur. Dökme çay olarak veya kalıplarda şekil verilerek piyasaya sürülür. Geçmişte tibet’e ulaşım at sırtında yapıldığından rahat taşıyabilmek ve çayda hasar oluşmaması için pu-erh çaylar kalıp halinde preslenmiştir.
  • Tatlı bir içecek elde etmek içinde yunnan bölgesinde mağaraların derinliklerinde veya depolarda yaşlandırılır. Beş yıl ve daha fazla yaşlandırılanları mevcuttur. Güçlü dünyevi notları ile tütsü ve küf notaları özellikle aranan aromalarındandır. Yıllandıkça değerlenen şaraplar gibi golden pu-er çayının da yaşlısı makbuldür. Pu-erh, en az birkaç yıl yıllandırıldıktan sonra içilir ve şaraplar gibi üretildikleri bölge ve yıla göre sınıflandırılırlar. Bu süre içerisinde ışıktan, ısıdan ve nemden etkilenmemesi için çeşitli materyallere sarılarak muhafaza edilir.
  • Çin’de kolesterol düşürmek amacı ile kullanılmakta ve sindirimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Geleneksel çin tıbbında da kullanılmış. Aşırı alkol tüketiminde vücudu dengelemek gibi etkileri olduğuna inanılmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalarda ise karaciğer yağlanmasına iyi geldiği düşünülmüştür. Bir çok çay gibi antimikrobiyal etkileri olduğu kabul edilmiştir. Pu-erh, sindirim sistemine olan tıbbi etkileri ile meşhurdur. Gerçekten bazı çinliler bunu sırf ilaç niyetine içerler.
  • Benzersiz tadı ile güne anlam katacak kadar iddialı ve eşsiz bir deneyim sunar. Damakta uzun süre kalan tütsülü lezzeti meraklıları tarafından her fırsatta dile getirilir.

CHADO GOLDEN PU-ERH ORGANİK SİYAH ÇAY (50GR)

Tam boyutu görmek için yukarıdaki resme çift tıklayınız

Uzaklaştır
Yaklaştır

Diğer Görünümler

Ek Bilgi

Is Featured Hayır

Etiketler